Niniejsza strona do poprawnego działania używa cookie. Więcej w polityce prywatności. Rozumiem, zamknij pasek.

Minimalne wymagania

Działania informacyjno-prewencyjne dotyczące bezpieczeństwa pracy przy maszynachWyniki analiz okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy (bez wypadków drogowych) – zbadanych w ciągu ostatnich kilkunastu lat przez inspektorów PIP- potwierdzają, że do blisko 40% najczęstszych w skutkach urazów, tj. wypadków śmiertelnych i ciężkich – dochodzi podczas użytkowania sprzętu roboczego, ogólnie określanego pojęciem ,,maszyna”, a rozumianego nie tylko jako maszyny i inne urządzenia techniczne, lecz jako wszelkie środki pracy.
W roku ubiegłym w Okręgowym Inspektoracie Pracy w Poznaniu kontynuowano działania wspomagające pracodawców w procesie dostosowywania maszyn do wymagań minimalnych. Program informacyjno - prewencyjny dotyczący dostosowania minimalnych wymagań skierowany był do pracodawców i przedsiębiorców zatrudniających pracowników przy maszynach do przetwórstwa tworzyw sztucznych. W ramach podejmowanych działań inspektorzy OIP w Poznaniu organizowali szkolenia i seminaria, w których uczestniczyli pracodawcy, pracownicy odpowiedzialni za kształtowanie warunków bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładach pracy (min. służba bhp), a także partnerzy społeczni (przedstawiciele organizacji związkowych oraz społeczni inspektorzy pracy). Podczas każdego ze spotkań dystrybuowane były liczne materiały pomocnicze w postaci list kontrolnych, informatorów, broszur, ulotek oraz specjalnie przygotowanych ankiet obrazujących zestawienie działań dostosowawczych maszyn do minimalnych wymagań bezpieczeństwa. W sumie w roku 2012 w podejmowanych działaniach wzięło udział blisko 200 osób.

12091401
 

Jedno ze szkoleń zorganizowanych w ramach programu prewencyjnego dotyczącego działań dostosowawczych w zakresie minimalnych wymagań w 2012 roku w PoznaniuNa każdym z zajęć, szkoleń i spotkań inspektorzy pracy obok specjalistycznych wydawnictw PIP wydawali uczestnikom ankiety z prośbą o ich wypełnienie. Każdy z pracodawców, który uczestniczył w specjalnie przygotowanym szkoleniu i odesłał ankietę dotyczącą podjętych działań dostosowawczych, otrzymał specjalne zaświadczenie potwierdzające fakt uczestnictwa w programie prewencyjnym. Wyżej wspomniane ankiety wraz z instrukcją ich wypełniania można pobrać w linku poniżej ,,Ankieta 2013 z objaśnieniami''.

 

T255P ANKIETA 2013 z objasnieniami.pdf
 Również w 2013 roku Państwowa Inspekcja Pracy będzie kontynuowała działania prewencyjne wspomagające kontrole dotyczące wymagań minimalnych. Bieżąca edycja programu prewencyjnego w zakresie spełniania minimalnych wymagań bhp skierowana jest do pracodawców i przedsiębiorców eksploatujących maszyny i urządzenia do obróbki drewna. Głównym celem programu jest zapobieganie wypadkom przy obsłudze tego rodzaju maszyn oraz upowszechnienie tej problematyki.

Wszystkich chętnych do udziału w szkoleniach odnośnie wymagań minimalnych maszyn do obróbki drewna, mających pytania odnośnie tej problematyki i chcących poszerzyć swoją wiedzę w tym zakresie, zapraszamy do udziału w szkoleniach organizowanych przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Poznaniu, na których można będzie skonsultować swoje wątpliwości z specjalistami PIP oraz otrzymać pomocne materiały informacyjne.

13022201


W celu uzyskania bliższych informacji prosimy o kontakt na specjalnie przygotowany alias pocztowy minimalnewymagania@poznan.pip.gov.pl, dzięki któremu możecie Państwo uzyskać odpowiedzi na nurtujące Was pytania odnośnie warunków przystąpienia do programu bądź jego realizacji.

Materiały do pobrania

Dostosowanie maszyn do minimalnych wymagań w zakresie bhp  .pdf

Lista kontrolna - ocena spełniania przez maszyny minimalnych wymagań dotyczących bhp w zakresie użytkowania przez  pracowników podczas pracy.pdf

Szlifierka dwutarczowa.pdf

Tokarka uniwersalna.pdf

Wiertarka stolowa.pdf

Frezarki dolnowrzecionowe pionowe.pdf

Strugarki wyrównywarki z ręcznym posuwem .pdf
Strugarki grubiarki jednostronne.pdf
Młyn do tworzyw sztucznych.pdf
Wytłaczarka do tworzyw sztucznych.pdf
wtryskarka do tworzyw sztucznych.pdf
Nożyce gilotynowe.pdf
Pilarka ramowa pionowa (trak).pdf
Pilarka tarczowa stołowa i formatowa.pdf
Pilarka taśmowa stolarska.pdf
Prasa Hydrauliczna krawędziowa.pdf
Prasa mechaniczna.pdf

 

 

 
mk

GIP Przejdź do GIP
Porady prawne

Kalendarium

PWŚCPSN
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293012345

Wypadki


  • banner89210
  • banner56112
  • banner49911
  • banner49912
  • banner49909
  • banner49913
  • banner49914
  • banner49910
  • banner89211